20 kwietnia 2016 Udostępnij

Teczki i ich rodzaje

teczki do przechowywania dokumentówTeczki to przedmioty codziennie używane w biurze i w domu. Każdy z nas je widział i używał na pewno nie raz. Mają różne kształty, kolory, i wyposażenie wewnętrzne, mogą się rozkładać jak skoroszyty, lub też przypominać koperty. Teczki nie otwierają się na oścież, zamykają się na rzepy lub gumki, a w niektórych znajdziemy też specjalne przekładki wewnętrzne do organizacji dokumentów.

kolorowe teczki biuroweRodzajów teczek mamy do wyboru naprawdę dużo i czasem ciężko wybrać coś idealnie dla siebie. Poniżej przedstawimy krótką charakteryzację i opis najbardziej popularnych teczek. Teczki które cieszą się chyba największym powodzeniem i są bardzo praktyczne w wielu sytuacjach, to te wykonane z kartonu, o przeróżnej kolorystyce i laminacie. Niektóre są wykonane z bardziej odpornego kartonu, który jest na zewnątrz laminowany oraz takie które mają wzmocniony grzbiet, co przyczynia się do dłuższego żywota teczki. Można także spotkać teczki wykonane z PCV lub innych sztucznych materiałów, taki jak polipropylen. Większość teczek jest nieprzezroczysta i ma bardzo bogatą kolorystykę.

Również bogactwo wzorów na teczce zadowoli nawet najbardziej wymagające osoby. Na teczkach znajduje się zawsze miejsce do opisu co będzie zawierała, co bardzo pomaga przy organizacji dokumentów. Niektóre mają miejsce na opis na grzbiecie, a niektóre na przedniej okładce, wszystko zależy od wybranego modelu.

Teczki mają różnego typu zamknięcia, przeważnie są to gumki lub tasiemki, rzadziej rzepy i guziki. Teczki na gumki to najprostsze z możliwych zapięć, przeważnie naciąga się ją na okładkę lub też na rogi teczki, a czasami na specjalne haczyki. Teczki tekturowe i plastikowe mają przeważnie zapięcia z rzepu, który dobrze trzyma zewnętrzne okładki.

ekologiczne teczki biuroweBardzo dużo osób lubi teczki zamykane na suwaki, ponieważ są wygodne, a przechowywane w nich dokumenty są dobrze chronione przed wypadnięciem. W takich teczkach można też bez problemu przechowywać przedmioty o niewielkich rozmiarach i przybory służące do zapisywania treści w dokumentach.

W niektórych teczkach można spotkać się z zapięciem na zatrzaski, są to najczęściej teczki z rączką, dosyć dużych rozmiarów, gdzie można przechować sporo dokumentów i małych przedmiotów. Rozmiary teczek są dobierane pod rozmiary kartek, które najczęściej są wykorzystywane do druku i zapisu informacji, czyli zazwyczaj jest to rozmiar A4 oraz A5. W przypadku papieru o formacie A 3 potrzebne są już teczki specjalnie wzmacniane i dużo większej wytrzymałości, ponieważ będzie to już spory ciężar do dźwigania. Teczki są nieco większe od rozmiaru papieru, tak by swobodnie zmieścić w nich dokumenty, bez niepotrzebnego zaginania rogów kartek. O pojemności teczki decyduje jej grubość, a tutaj już trzeba dopasować rozmiar teczki w zależności od potrzeb.

Michał Lelek

redakcja pst.org.pl