5 października 2022 Udostępnij

Jak promować kulturę antyrasistowską w pracy

Nie ma wątpliwości, że każda firma lubi myśleć, że w jej biurze dzieje się zero rasizmu. Każdy lubi myśleć, że ci, którzy siedzą przy biurkach są szczęśliwi każdego dnia i nigdy nie napotykają problemów.

Prawda jest jednak często inna.

Czy chcemy w to wierzyć czy nie, rasizm jest nadal bardzo rozpowszechniony w dzisiejszym społeczeństwie. Wystarczy spojrzeć na ostatnie rasistowskie nadużycia, jakim poddawani byli piłkarze Anglii; gdyby wygrali, byliby bohaterami, ale ponieważ nie wygrali, nagle rasistowskie uwagi wychodzą na jaw.

Społeczeństwo musi coś z tym zrobić, ale można zacząć od miejsca pracy.

Każde miejsce pracy musi mieć podejście zero tolerancji dla rasizmu. Musi istnieć solidna polityka, która wzmacnia pracowników i daje im pewność, że mogą zgłaszać wszelkie incydenty. Zespoły muszą również dbać o siebie nawzajem i budować się nawzajem, a nie obalać.

Lubimy myśleć, że nie ma problemu, ale smutny fakt jest zupełnie inny.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak promować kulturę antyrasistowską w swojej firmie, sprawdź ten bardzo przydatny film.

Małe kroki mogą pomóc Twojej firmie zająć prawdziwe stanowisko przeciwko wszelkim rodzajom rasizmu w miejscu pracy. Oczywiście, mamy nadzieję, że nigdy nie dojdzie do takiej sytuacji, ale posiadanie kultury braku tolerancji dla rasizmu pomaga pracownikom nabrać pewności siebie i sprawia, że czują się oni cenieni i doceniani przez swoich menedżerów. W końcu to minimum, jakie powinni czuć.

Oczywiście wszystkie firmy muszą podejmować działania w kierunku większej różnorodności wśród swoich pracowników, a to oznacza jeszcze większą potrzebę skupienia się na kulturze antyrasistowskiej. Te wysiłki idą w parze, a kiedy uda się je dobrze połączyć, naprawdę widać korzyści, nie tylko dla firmy, ale także dla pracowników, którzy siedzą przy biurkach dzień w dzień.

Natalia Bizoń

redakcja pst.org.pl