16 marca 2016 Udostępnij

Przegląd taśm najczęściej pojawiających się w biurze

taśmy klejąceMówienie o rodzajach taśm i sposobie ich zastosowania jest zadaniem nie tylko niezbyt prostym, ale również dość niewdzięcznym. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że odbiorcy mają naprawdę wiele pomysłów na to, jak używać różnego rodzaju taśm i często wcale nie są zainteresowani tym, jakie jest ich pierwotne przeznaczenie. Pomysłowość nie zna granic, a tym samym wspomnienie o wszystkich sposobach wykorzystania w praktyce konkretnej taśmy stosowanej w biurze, nie jest możliwe.

taśma przezroczystaNa pierwszy plan wysuwają się oczywiście taśmy przeźroczyste oraz ta ich podgrupa, którą tworzą taśmy krystalicznie przeźroczyste. Są to rozwiązania najbardziej popularne. Najczęściej wykonuje się je ze zwiniętego w rolkę i pokrytego klejem tworzywa sztucznego. Powszechne jest też przekonanie, że im bardziej jest ono przeźroczyste, tym lepiej. Ich długość i szerokość różnią się między sobą.

Kolejnym interesującym przykładem są taśmy matowe o białym, mlecznym kolorze. Ich zaletą jest między innymi to, że można po nich pisać. Co więcej, już po ich nałożeniu i dociśnięciu trudno oprzeć się wrażeniu, że są one niemal niewidoczne, nie trzeba więc obwiać się nieestetycznych śladów. Taśmy takie nie tylko dobrze się łączą, ale również nie przyczyniają się do uszkodzenia powierzchni.

Innym rozwiązaniem, na które warto zwrócić uwagę są taśmy odklejane. Mają one zalety zbliżone do klasycznych taśm, są jednak wysoko cenione również dlatego, że zalicza się je do rozwiązań wielokrotnego użytku. W biurze często wykorzystywane są też taśmy dwustronne sprawdzające się znakomicie wówczas, gdy pojawia się konieczność sklejenia ze sobą dwóch płaszczyzn. Nanosi się je na powierzchnię, zrywa warstwę klejącą, a następnie można już przyłożyć drugi element. Wygoda i wielość zastosowań sprawia, że dziś taśmy tego typu są oferowane w imponującej liczbie rozmiarów.

taśmy biuroweTaśmy montażowe znane też jako piankowe są często wymieniane razem z taśmami dwustronnymi jako jedna z ich odmian, nie można jednak nie zgodzić się z tym, że stosujemy je przede wszystkim w odniesieniu do bardziej wymagających rozwiązań. Warstwa pianki sprawdza się nawet wówczas, gdy powierzchnie, które zamierzamy ze sobą połączyć, nie są przesadnie gładkie.

Innym rozwiązaniem, bez którego nie można wyobrazić sobie biura są taśmy pakowe. Te na ogół mają szerokość do 5 centymetrów i okazują się nieocenione w momencie, w którym pojawia się konieczność zaklejenia paczki lub kartonu. Sprzedaje się je w wielu kolorach i niekiedy są produkowane bezpośrednio dla firm, a zatem – wyposażone w odpowiednio dobrany nadruk zgodny z zamówieniem.

 

Natalia Bizoń

redakcja pst.org.pl

Zobacz również