29 kwietnia 2016 Udostępnij

Zszywacz biurowy - przedmiot niepozorny, lecz o wielkim znaczeniu

zszywacz biurowyZszywacz biurowy używany codziennie w biurze lub w domu, wydaje się z pozoru przedmiotem o niewielkim znaczeniu, lecz tak naprawdę znacznie ułatwia nam pracę i organizację dokumentów. Dzięki niemu unikniemy bałaganu w dokumentach i szybko posegregujemy razem każde informacje zgodnie ze stronami wydruku.

Funkcjonalność zszywacza jest nieoceniona, jednak gdy się zacina i trzeba powalczyć ze zszywkami, sprawa nieco się komplikuje. Niejedna osoba podczas takiej czynności psioczy i narzeka, lecz przewaga jego zalet równoważy takie sytuacje. Warto pomyśleć nad tym, czy wybrany rodzaj zszywacza jest odpowiedni do naszej pracy, czy też powinniśmy wymienić go na model zszywający większą ilość kartek. Jeśli na co dzień musimy pracować z dużą ilością dokumentów drukowanych, powinniśmy zabezpieczyć się w zszywacz, który poradzi sobie z naprawdę dużym plikiem papieru.

zszywacz biurowy kolor

Są zszywacze dostosowane do zszycia nawet i kilkudziesięciu do kilkuset kartek, ale oczywiście poradzą sobie też z mniejszą ilością. Gorzej jest, jeśli małym zszywaczem postanowimy połączyć sporą ilość papieru, co raczej nie wchodzi w rachubę. Funkcje praktyczne zszywacza idą w parze z jego walorami estetycznymi, bo przecież każdy lubi otaczać się ładnymi przedmiotami, więc dlaczego nie można się postarać także o gustowny model zszywacza? Nie musi być to szarobury, nieatrakcyjny model, lecz zgrabny i delikatny, który będzie się pięknie prezentować na naszym biurku.

Modele zszywaczy różnią się swoimi gabarytami, kolorami i kształtem. Do wielkości zszywaczy dostosowane są oczywiście wielkości zszywek. Przy zszywaniu dużej ilości kartek musimy dostosować wielkość i wytrzymałość zszywek. Tutaj nazewnictwo i podział zszywek jest dosyć bogate, ponieważ mamy zszywacze m.in. aktowe, archiwizacyjne, profesjonalne i wysokowydajne, a do każdego musimy dobrać odpowiedni zestaw.

Jeśli jesteśmy posiadaczami zszywacza typu mini, pasują do niego zszywki o numerze 10, a liczba kartek które potrafi zszyć to około 15 do 20 arkuszy. Zszywki 24/ są przeznaczone do zszywania co najmniej 30 arkuszy, a zszywki 23/23 są dostosowane tylko do zszywacza archiwizacyjnego, który jednorazowo łapie nawet 200 kartek. Więc wiedza na temat sprzętu biurowego jest dużo bardziej złożona i skomplikowana niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Przy zakupie zszywacza zawsze zastanówmy się jaki pliki arkuszy będziemy najczęściej z sobą łączyć, co znacznie ułatwi nam wybór odpowiedniego modelu.

Michał Lelek

redakcja pst.org.pl