25 marca 2016 Udostępnij

Trwałość połączenia

kleje biuroweW biurze najczęściej skleja się papier, karton oraz zdjęcia. Są to materiały, które nie będą wymagać szczególnego spoiwa, ponieważ siły jakie będą na nie działać nie są duże. Ważne będzie by połączenie nie było również niszczące dla powierzchni jakie są łączone.

Czasami klejenie ma być tymczasowe, dlatego w takiej formie należy wybierać kleje, które nie mają charakteru permanentnego. Jeśli takim klejem będzie trzeba pokryć duże powierzchnie trzeba wybrać jakieś rozwiązania ułatwiające jego nakładanie. Jeśli chcemy mieć niezbyt trwałe połączenie można także wybrać żelki klejowe na taśmach, ale to nie do końca biurowy produkt.

Podział klejów biurowych ze względu na aplikowanie:

Kleje w tubie

klej w tubie

Od jakiegoś czasu rzadziej stosowane, ponieważ są inne rozwiązania, które łatwiej stosować i przechowywać. Ale nadal w sklepach papierniczych również takie kleje da się spotkać.

Kleje w sztyfcie

To rozwiązanie, które świetnie się sprawdza i pozwala na nałożenie kleju w taki sposób, że jego warstwa będzie równa. Jako pierwsza firma Henkel wprowadziła takie kleje do swojej oferty. Zwykle mamy sztyfty w różnych rozmiarach. W zależności od tego jakie mamy potrzeby można sobie dopasować najlepsze rozwiązanie. Dzięki temu, że niektóre kleje są barwione nie będzie sytuacji, że jakieś miejsce się przeoczy i nie będzie tam naniesionego kleju.

Kleje na taśmie

Stosowane jako korektory taśmowe. Ich zaletą jest to, że można nanosić je łatwo a warstwa także będzie równa i nie będzie grudek. Klej w płynie Rozwiązanie wygodne, ponieważ mamy ciągle podgląd pod to ile jeszcze kleju nam zostało. Można używać przez końcówkę w formie pędzelka. Dzięki temu można nakładać taki klej bardzo precyzyjnie. Jest wiele firm, które sobie go przygotowują. Dozowanie może być prze rolkę albo gąbczastą końcówkę takiego dozownika.

klej w płynie

Kleje w aerozolu

To klasyczne rozwiązanie, które będzie się dobrze sprawdzać w momencie, gdy trzeba pokryć klejem większe powierzchnie. Mamy kilka firm, które wprowadziły już takie rozwiązania do swojej oferty. Sprawdzą się one doskonale, jeśli chce się pokrywać klejem jakieś większe powierzchnie.

Kleje w pisaku

To kleje wygodne, które mają formę pisaka i można je mieć zawsze pod ręką a forma ich nakładania jest bardzo wygodna, a dodatkowo gwarantuje również precyzję.

Daria Cichoń

redakcja pst.org.pl