22 maja 2022 Udostępnij

Jak pogodzić pracę i naukę?

Jeśli obecnie studiujesz lub zastanawiasz się nad podjęciem studiów, być może próbowałeś znaleźć wskazówki, które pomogą Ci z powodzeniem pogodzić pracę i naukę w tym samym czasie.

Nie zamierzamy kłamać, żonglowanie pracą na cały etat lub nawet na pół etatu oraz podjęciem studiów to ciężka praca, ale jest to coś, czego nigdy nie będziesz żałować, jeśli doprowadzi Cię do kariery, na którą od dawna masz ochotę. Najlepszym sposobem jest zapoznanie się z poradami dotyczącymi produktywności, które pozwolą Ci nie stracić z oczu nagrody w postaci studiów, ale jednocześnie nie dopuścić do tego, by ucierpiała na tym Twoja praca. Chodzi przede wszystkim o to, by być zorganizowanym, a jeśli potrafisz to zrobić, od samego początku będziesz odnosić sukcesy.

Aby uzyskać kilka szybkich wskazówek, zapoznaj się z tą przydatną infografiką, która pokazuje, jak pogodzić studia dzienne i zaoczne.

Źródło: https://hk.jobsdb.com/en-hk/articles/7-essential-tips-juggling-part-time-study-full-time-job-infographic

Jeśli potrafisz odpowiednio zorganizować swój czas, bloki czasowe będą dla Ciebie bardzo korzystne. Oznacza to, że masz określony czas na określone rzeczy, tzn. określony czas, w którym pracujesz, określony czas, w którym spędzasz czas z przyjaciółmi i rodziną, oraz określony czas, który poświęcasz na naukę. Jeśli musisz uczęszczać do szkoły lub na uniwersytet, również musisz zarezerwować sobie ten czas i upewnić się, że nic go nie zakłóca.

Inwestycja w odpowiedni sprzęt biurowy również ułatwi Ci żonglowanie nauką i pracą. Wszystko zależy od tego, gdzie studiujesz, czego możesz potrzebować, ale większość kursów w dzisiejszych czasach wymaga, abyś uczył się z dala od instytucji edukacyjnej, np. w domu lub w bibliotece publicznej. Jeśli podróżowanie do bibliotek lub nawet miejsc pracy jest trudne i chcesz po prostu zrelaksować się w domu, chłonąc nową wiedzę, możesz to zrobić, korzystając z zabawnych mebli do salonu biurowego, które nie będą wyglądać nie na miejscu, ale będą wspierać twoje ciało i umysł podczas nauki. Siedzenie w łóżku z laptopem może wydawać się dobrym pomysłem, ale nie wpłynie dobrze na Twoje plecy, co z kolei odbije się na zdrowiu i samopoczuciu w pracy.

Ergonomiczne krzesła to świetny pomysł, jeśli tylko możesz w nie zainwestować, a w miejscu pracy powinieneś używać przynajmniej jakiegoś regulowanego krzesła. Dzięki temu po wyjściu z pracy nie będziesz odczuwać bólu, który może przeszkadzać Ci w nauce lub odwrotnie. Dobrym pomysłem są też krzesła biurowe z siatki, ponieważ pasują do każdego wystroju i są przewiewne, dzięki czemu zapewniają wygodę podczas nauki.

Jak wynika z tej infografiki, ważne jest, aby powód nauki był zawsze bardzo bliski Twojej głowie. Dzięki temu, gdy pojawią się trudności czasowe lub będziesz bliski prokrastynacji, przezwyciężysz je i będziesz kontynuować swoją drogę do sukcesu. Upewnij się, że robisz to dla siebie i że zawsze wiesz, dlaczego to robisz! Pomoże Ci w tym ustawienie w domu odpowiednich mebli biurowych, które zapewnią Ci komfort i skupienie.

Ponieważ coraz więcej osób decyduje się na przekwalifikowanie lub poszerzenie posiadanych umiejętności, praca i nauka to coś, czym powszechnie się żongluje.
Można to robić z powodzeniem, ale ważne jest też, aby od początku zdawać sobie sprawę, że od czasu do czasu może to stanowić wyzwanie. Jeśli będziesz o tym pamiętać, unikniesz wszelkich wątpliwości i stresu.

Niezależnie od tego, czy uczysz się, by awansować w obecnej pracy, czy też przekwalifikowujesz się, by rozpocząć zupełnie nową karierę, łączenie nauki z pracą nauczy Cię umiejętności organizacyjnych i zarządzania czasem, które będą Ci służyć przez resztę życia zawodowego.

Natalia Bizoń

redakcja pst.org.pl