31 maja 2022 Udostępnij

Jakie są Twoje prawa do przerwy w pracy nad ekranem?

Jako osoba, która regularnie siedzi na krzesłach biurowych i patrzy na ekrany komputerów przez kilka godzin dziennie, jakie są Twoje prawa w zakresie przerw w pracy? Czy zgodnie z prawem masz prawo do przerw, a jeśli tak, to jak często?

HSE stwierdza w ramach Health And Safety (Display Screen Equipment) Regulations 1992, że mimo iż nie określono konkretnych terminów, pracownicy powinni mieć zapewnione regularne przerwy od VDU (monitorów komputerowych i innych wyświetlaczy). Może to być zarówno przerwa stała, jak i przerwa na wykonanie innego zadania, które nie wymaga korzystania z ekranu komputera.

Może to oznaczać siedzenie przy biurku i zajęcie się segregowaniem dokumentów lub wyjście z biura i zrobienie sobie przerwy na kawę. To naprawdę zależy od firmy i tego, na co ona pozwala, ale naturalne przerwy są wymagane od wszystkich użytkowników komputerów.

Powodem tego jest konieczność skupienia uwagi, ale również fakt, że wzrok również potrzebuje przerwy! Długotrwałe korzystanie z urządzeń VDU może powodować bóle głowy, bóle oczu i przemęczenie wzroku, dlatego przerwy są konieczne, aby zminimalizować to ryzyko. Nie siedziałbyś przy stole w sali konferencyjnej dłużej niż to konieczne, więc upewnij się, że myślisz podobnie, gdy patrzysz na monitor swojego komputera!

Jak często robisz sobie przerwy od ekranu?

Natalia Bizoń

redakcja pst.org.pl