28 marca 2016 Udostępnij

Skoroszyty - idealna forma organizacji

skoroszytyW prosperowaniu każdej firmy bardzo ważna jest organizacja. Przede wszystkim dokumentacji, dzięki czemu każdy arkusz będzie miał swoje miejsce, a w razie potrzeby - dostęp do niego, będzie łatwiejszy. W uporządkowaniu dokumentacji zdecydowanie ułatwiają plastikowe albo kartonowe okładki ze specjalnym mechanizmem, który pozwala na wpinanie kartek.

skoroszyt kolorowy

Takie rozwiązanie pozwala na doskonałą organizację, a przy tym zabezpiecza dokumentację przed blaknięciem i innymi uszkodzeniami. Równie pomocne w planowaniu, okazują się być skoroszyty. Jest to wspaniała alternatywa, ponieważ by umieścić w nich istotne arkusze nie trzeba używać żadnych innych narzędzi - dziurkaczy, zszywaczy czy spinaczy. Nawet te tradycyjne skoroszyty, są bardzo pojemne, bowiem można w nich pomieścić aż do dwustu arkuszy papieru o formacie A4.

Kolejną zaletą skoroszytów jest dostępność. Można je dostać właściwie wszędzie, a w specjalistycznych sklepach znajdziemy je w różnych wariantach kolorystycznych i formach. Jak więc spośród nich wybrać takie, które będą spełniać nasze oczekiwania? Warto kierować się kilkoma kryteriami, przedstawionymi w poniższym tekście.

skoroszyty biuroweChcąc kupić idealny dla siebie skoroszyt, warto przyjrzeć się materiałowi z którego jest on wykonany. Najbardziej popularne skoroszyty zrobione są z PCV, jednak w sklepach znaleźć również można i takie wykonane z kartonów w naturalnych odcieniach. Jeśli jednak zależy nam na przejrzystej organizacji i łatwym dostępie do dokumentów, warto wybrać te z przezroczystego poliproyplenu.

Kolejnym aspektem na który należy zwrócić uwagę kupując skoroszyt to mechanizm. Oprócz tych tradycyjnych, godnymi polecenia są skoroszyty wyposażone w elastyczne "wąsy", wykonane z elastycznego stopu metalu. Taki mechanizm, pozwala na łatwe dysponowanie zawartymi w nich dokumentami. Zbiór dokumentów przypomina bardzo książkę lub segregator. Ten nieco rozbudowany mechanizm, daje możliwość przechowywania dwa razy więcej dokumentów niż było top możliwe w tradycyjnym skoroszycie. Niestety, by oszczędzić nieco miejsca warto skorzystać z dziurkacza. Z koszulek warto skorzystać zaś tylko wtedy, gdy mamy do czynienia z ważną dokumentacją, której nie moszna uszkodzić. Jak widać skoroszyty bez wątpienia są pomocnym narzędziem, a przy tym nie kosztują tyle co inne odpowiedniki w formie sejfów lub regałów.

Natalia Bizoń

redakcja pst.org.pl