11 kwietnia 2016 Udostępnij

Dziurkacze bez tajemnic

dziurkacze biuroweDziurkacze różnią się między sobą, a wspomniane różnice bywają dość istotne. Co do zasady jednak mamy do czynienia z rozwiązaniami, które zostały wyposażone w dwa ostrza, a średnica wykonywanych przez nie otworów wynosi 5,5 milimetra.

Jeśli mamy do czynienia z urządzeniami, które wykonują dwie grupy otworów, odległość między nimi waha się w granicach osiemdziesięciu milimetrów. W praktyce oznacza to, że najbardziej klasyczne dziurkacze oraz najbardziej typowe segregatory są kompatybilne. Oczywiście, osoby, które maja do czynienia z segregatorami dość dobrze zdają sobie sprawę z tego, że w sprzedaży nie brakuje rozwiązań, które posiadają nie dwa, ale cztery ringi. Jeśli więc posługujemy się nimi, musimy zaopatrzyć się w dziurkacz, który również umożliwia wykonanie czterech otworów.

dziurkacz biurowy

Nic nie stoi też na przeszkodzie temu, aby dostosować do naszych potrzeb klasyczny dziurkacz, należy jednak liczyć się z tym, że jest to spore, a jednocześnie dość niewdzięczne wyzwanie. Innym rozwiązaniem, które na rynku akcesoriów biurowych cieszy się dużym powodzeniem jest dziurkacz wyposażony nie tylko w cztery otwory, ale i w regulowane ostrza.

Kolejne ograniczenie, którego istnienia powinniśmy być świadomi dotyczy samych dziurkowanych kartek okazuje się bowiem, że ich liczba nie zawsze jest taka sama, a wpływ na nią ma rozmiar dziurkacza. Im więc większy jest model, który stosujemy, tym większe są możliwości otwierające się przed nami. Jeśli chcemy wykorzystać dziurkacz do większej liczby kartek musimy liczyć się z tym, że urządzenie tego typu będzie wymagać od nas użycia większej siły. Oczywiście, producenci są świadomi tego, że wywołuje to uczucie dyskomfortu i podejmują zróżnicowane działania, których celem jest jego ograniczenie.

Tu warto pamiętać i o tym, że używanie lekkiego i poręcznego rozwiązania niezgodnie z jego przeznaczeniem prowadzi przede wszystkim do jego szybkiego uszkodzenia, nie jest więc działaniem, które powinno być praktykowane. Podczas wyboru dziurkacza warto zwracać uwagę na przynajmniej kilka jego elementów, kluczowe znaczenie wydaje się mieć jednak przede wszystkim jego mocna konstrukcja. Design również nie jest czynnikiem pozbawionym znaczenia, tak naprawdę jednak akcentowanie jego roli ma sens jedynie wówczas, gdy współgra z ergonomią.

Natalia Bizoń

redakcja pst.org.pl