12 sierpnia 2022 Udostępnij

Zdrowe biuro to produktywne biuro

Ile godzin spędzasz w pracy każdego dnia?

Jeśli pracujesz w pełnym wymiarze godzin, może to być cokolwiek od 6-8 godzin, być może 5 dni w tygodniu. Nawet jeśli pracujesz na pół etatu, może to być nawet 30 godzin tygodniowo. To dużo czasu spędzonego przy biurku.

Bycie szczęśliwym i zdrowym w pracy jest kluczowe dla produktywności, ale także dla zdrowia w ogóle. Nie cieszenie się swoją pracą może łatwo prowadzić do słabego zdrowia psychicznego, niskiego nastroju, stresu, depresji, niepokoju, lista jest kontynuowana. To nie są rzeczy, które powinniśmy zapraszać do naszego życia dobrowolnie.

Możesz myśleć, że nie możesz nic zrobić z tym, jak szczęśliwy jesteś w pracy, ale jest wiele rzeczy, które możesz zrobić! Jako pracodawca, ważne jest, aby zapewnić swoim pracownikom bezpieczne, wygodne i motywujące miejsce pracy. W końcu szczęśliwi pracownicy są bardziej produktywni, a zdrowi pracownicy są również bardziej produktywni.

Dlaczego zdrowi pracownicy są bardziej produktywni?

Jeśli siedzisz na swoim biurowym krześle przez wiele godzin każdego dnia i powoduje to ból pleców, czy myślisz, że będziesz pracował tak ciężko, jak mógłbyś? Oczywiście, że nie. Byłbyś rozproszony, odczuwałbyś ból i ogólnie nie byłbyś tak produktywny.

Nawet jeśli krzesło jest zdrowe i pomocne, nie jest też dobrze spędzać zbyt wielu godzin w pozycji siedzącej. Czy słyszałeś o chorobie siedzenia? To prawdziwa rzecz. Uważa się, że pracownicy biurowi prowadzą siedzący tryb życia i są narażeni na szereg różnych problemów zdrowotnych wynikających ze zbyt długiego siedzenia. Określenie "siedzący tryb życia" może wydać Ci się dość obraźliwe, zwłaszcza jeśli jesteś dość aktywny fizycznie, gdy nie jesteś w pracy. Najważniejsze jest to, że nie ma znaczenia, ile razy pójdziesz na siłownię, kiedy jesteś z dala od współczesnego środowiska biurowego, jeśli spędzasz tyle godzin siedząc przez cały dzień, jesteś narażony na problemy zdrowotne.

Sprawdź tę infografikę, która mówi bardziej szczegółowo o chorobie siedzącej.

Źródło - https://www.visualistan.com/2014/09/sitting-disease-by-numbers-infographic.html

Jak widać, obraz nie jest szczególnie pozytywny!

Zachęcanie pracowników do wstawania i poruszania się jak najwięcej w ciągu dnia nie jest sprzeczne z tym, ile pracy wykonają. Jest bardziej prawdopodobne, że wykonają więcej pracy i że będzie ona wyższej jakości, jeśli będą bardziej aktywni, ze względu na dodatkowy tlen docierający do mózgu. To zwiększa koncentrację i skupienie, które jest poważnie dotknięte, gdy ktoś próbuje usiąść na zbyt długo.

Jeśli myślisz o zmianie wystroju swojego biura w najbliższym czasie, warto pomyśleć o zdrowiu i o tym, jak sprawić, by biuro było bardziej aktywnym miejscem. Co powiesz na stoły o regulowanej wysokości lub biurka z regulacją wysokości? W dzisiejszych czasach można nawet kupić biurka z bieżnią! Możesz wypróbować aktywne metody siedzenia, które ćwiczą rdzeń podczas gdy pracownik pracuje, lub też możesz sprawić, że spotkania na stojąco lub na piechotę staną się czymś oczywistym.

Istnieje wiele sposobów, aby uczynić swoje biuro zdrowszym miejscem, a w rezultacie zauważysz wzrost wydajności również. Twoi pracownicy będą szczęśliwsi, będą zdrowsi, będzie mniej dni chorobowych, zachowasz wysoką jakość istniejącego personelu i może nawet przyciągnąć nowe talenty w procesie.

Nie ma żadnych minusów.

Kiedy czujesz się zdrowszy, jesteś natychmiast szczęśliwszy. Jesteś bardziej prawdopodobne, aby być zmotywowany do osiągnięcia większych wyników, a kiedy każdy w biurze czuje się w ten sposób, masz efekt falowania poważnych pozytywności.

Bez wątpienia zdrowe biuro jest bardzo produktywnym miejscem.

Michał Lelek

redakcja pst.org.pl