9 maja 2016 Udostępnij

Jak wybrać odpowiednie narzędzie do pisania?

artykuły piśmienniczeOdpowiedź na to pytanie nie jest taka prosta jak mogłoby się wydawać w pierwszej chwili. Każda osoba ma swoje przyzwyczajenia i upodobania, więc dla każdego będzie coś innego bardziej odpowiednie. Trudno więc jednoznacznie napisać, że ten czy ten przedmiot będzie najlepszy z wszystkich, ponieważ z pewnością znajdzie się osoba która to zaneguje. Więc co można tutaj podpowiedzieć?

długopisy biuroweDo pisania używajmy po prostu tego, co w danej chwili jest dla nas najwygodniejsze i z czym się dobrze czujemy. Ważne jest, aby narzędzie pisarskie dobrze leżało nam w dłoni i pomagało nam w tworzeniu zapisu. Nie można tutaj sugerować się opiniami innych osób, tym że dany przedmiot jest np. bardziej prestiżowy i cieszy się większym powodzeniem, ponieważ dla nas może okazać się zupełną pomyłką i pisanie takim narzędziem okaże się tylko problemem.

Pomyślmy także o tym, w jaki sposób będziemy dane narzędzie pisarskie prowadzić i jak będzie trzymane w dłoni, ponieważ odbije się to od razu na tworzonych literach. Nie bez znaczenia jest tutaj także nośnik na który będziemy przelewać swoje myśli. Dużym szacunkiem i prestiżem cieszą się wieczne pióra, jednak wiele osób świadomie z nich rezygnuje, wybierając łatwiejsze w „obsłudze” narzędzia, szczególnie jeśli łatwo gubimy skuwki. Bardzo popularne są pióra żelowe, które miękko się prowadzą i ładnie zakreślają litery. Pióra żelowe są dużo sprawniejsze i mniej oporne niż tradycyjne długopisy, szczególnie jeśli piszemy na powierzchniach o gładkiej strukturze.

Długopisy świetnie sprawdzają się na papierach szorstkich, gdzie zakreślenie liter może przysporzyć nieco fatygi. Oprócz długopisów i piór, dużą popularnością cieszą się także cienkopisy ze specjalną fibrową końcówką. Pisanie z ich pomocą jest szybkie i nie sprawia większych problemów, jednak końcówka fibrowa jest mało odporna i szybko się deformuje, a co za tym idzie nie nadaje się do pisania. Jednak cienkopisy bardzo dobrze sprawdzają się przy wypełnianiu kartek samokopiujących, co jest wykorzystywane w wielu biurach. Tak naprawdę wybór narzędzia do pisania zależy tylko od tego co nam odpowiada i do czego jesteśmy przyzwyczajeni, a nie warto z tego rezygnować.

Daria Cichoń

redakcja pst.org.pl