7 marca 2016 Udostępnij

Koszulki na dokumenty

koszulki na dokumentyRozmiary koszulek

Trzeba powiedzieć, że koszulki oraz papier do urządzeń biurowych to dwa elementy, które mają tworzyć razem całość. Nie powinno więc dziwić to, że większość koszulek obecnie jest w formacie A4, skoro takie są dokumenty jakie otrzymujemy. Inne rozmiary takie jak A3 czy A5 są spotykane czasami, natomiast A2 już bardzo rzadko. Często stosuje się powiększone nieco koszulki, które mogą mieć perforacje w odpowiednim miejscu, tak by dało się je dopasować do segregatora.

koszulkina dokumenty matowe

Struktura, powierzchnia, kolor

Najczęściej dostajemy koszulki matowe określane również jako groszkowe. Największą zaletą jest cena oraz to, że nie będzie widać na nich odbijających się palców. Jeśli chodzi o te krystaliczne to wygodne będzie to, że tekst jest widoczny i można bez problemu kopiować dokumenty bez wyciągania nich z koszulek. To wygodne rozwiązanie, które dobrze się sprawdza. Można stosować kolorowe koszulki, jeśli dodatkowo chce się dokumenty w ten sposób sortować.

Wkładanie dokumentów

Szczelina znajduje się na górze i dlatego dzięki niej łatwiej będzie włożyć tam kartki. Wpinanie do góry nogami jest możliwe, ale oczywiście będzie to abstrakcja, ponieważ kartki zaczną nam wypadać. Czasami mamy takie koszulki, gdzie kartki wkłada się tak jakby z boku i wtedy nie będą wypadały, dlatego będzie to wygodne rozwiązanie.

Koszulki zamykane

koszulki zamykaneW niektórych przypadkach można będzie mówić także o specjalnych koszulkach, które mają klapki odpowiadające za zabezpieczenie dokumentów. Mogą one mieć perforację z boku. Takie koszulki z różną zakładką to wygodne rozwiązanie, które powinno się sprawdzić, by chcemy określić co się znajduje bądź też ograniczyć możliwość wypadania dokumentów. Niektóre koszulki z klapką mają także zabezpieczający rzep.

Koszulki poszerzane

Tutaj już sama nazwa będzie nam mówić o tym, że to specjalne koszulki, które są przygotowywane pod kątem przechowywania większej ilości kartek. Najbardziej popularne, typowe koszulki nie przyjmują za dużo dokumentów. Jeśli będziemy wkładać ich za dużo to koszulka zostanie zniszczona i zdeformowana. Poszerzane koszulki mają większe rozmiary i dlatego będzie można tam bez większego problemu umieścić nawet dużo więcej dokumentów. Do takich koszulek można włożyć nawet 200 kartek, ponieważ są odpowiednio wzmocnione, ale także odpowiednio droższe.

Michał Lelek

redakcja pst.org.pl