17 czerwca 2022 Udostępnij

Jak ułatwić przechodzenie między systemami komputerowymi

Jeśli zamierzasz przejść z jednego pakietu oprogramowania na inny, a może nawet dokonać całkowitej modernizacji sprzętu, ważne jest, aby dokładnie zaplanować ten proces.

Tego typu sytuacje wymagają okresu przejściowego i należy opracować plan, który zagwarantuje, że podczas przechodzenia pracowników z jednego systemu na drugi nie nastąpi utrata produktywności. Jak zatem zapewnić, aby w tym okresie wszyscy zachowali spokój, a firma działała jak zwykle?

Szkolenia. Bardzo ważne jest, aby przeszkolić wszystkich pracowników w zakresie nowego systemu na długo przed jego uruchomieniem, a także przeprowadzać regularne sesje w okresie poprzedzającym zmianę. Kiedy system zostanie wdrożony, zadbaj o to, aby pracownicy czuli się spokojnie i mieli wsparcie przy biurkach, a także przygotuj plany awaryjne na wypadek, gdyby system miał jakieś problemy.

Uprzedzenie wszelkich problemów to najlepszy sposób radzenia sobie z tego typu sytuacjami. Należy również pamiętać, że nie wszyscy pracownicy będą w stanie odnaleźć się w systemie tak szybko, jak inni. Jeśli masz starszych pracowników, mogą oni nieco wolniej rozumieć nową technologię, a jeśli masz nowego pracownika, może on jeszcze nie być w pełni gotowy do pracy. Takie sytuacje mogą spowolnić proces przejścia na nowy system, ale dzięki licznym szkoleniom i wsparciu można złagodzić potencjalnie wzburzone wody.

Michał Lelek

redakcja pst.org.pl