3 maja 2022 Udostępnij

Czy sztuczna inteligencja rzeczywiście zagraża miejscom pracy?

Kiedy słyszysz termin "sztuczna inteligencja", prawdopodobnie myślisz o robotach, które przejmą władzę nad światem i ukradną pracę ludziom. Tego obawia się większość ludzi, myśląc o przyszłym miejscu pracy, którego nieodłącznym elementem będzie sztuczna inteligencja (AI).

Oczywiście to tylko strach, a nie fakty. Jest bardziej prawdopodobne, że AI faktycznie stworzy miejsca pracy, ponieważ roboty można zaprogramować tak, aby wykonywały monotonne, rutynowe zadania, uwalniając ludzi do pracy w bardziej złożonych i kreatywnych rolach. Jest bardzo mało prawdopodobne, abyś stracił pracę z powodu robota, a co do pomysłów na bezzałogowe recepcje? W przypadku większości firm jest to mało prawdopodobne! Zawsze będziemy potrzebować ludzi - to takie proste.

 

Jak widać, 69% osób uważa, że SI przejmie władzę nad światem, a wiele z nich obawia się, że zagrozi ona ich obecnej pracy. Być może powinniśmy myśleć bardziej w kategoriach uspokajania ludzi!

Wniosek z tego taki, że choć AI będzie bardzo przydatna w przyszłości, nadal potrzebujemy ludzi siedzących przy profesjonalnych biurkach i tworzących spersonalizowane usługi dla klientów i kontrahentów. Technologia z pewnością będzie się rozwijać i pomagać firmom, ale zmiany nie muszą być ogromne; może to być coś tak małego, jak stół konferencyjny z zasilaniem, dzięki któremu spotkania będą bardziej efektywne.

 

Michał Lelek

redakcja pst.org.pl